..:: Rinia ::..

Vendi Ku Mblidhen Rinia Shqiptare
 
HomePortalCalendarGalleryFAQSearchMemberlistUsergroupsRegisterLog in

Share | 
 

 SI T’I "DETYROJMĖ" ZORRĖT TĖ PUNOJNĖ MIRĖ?

View previous topic View next topic Go down 
AuthorMessage
Qendr@King
Administrators
Administrators
avatar

Number of posts : 53
Age : 23
Vendndodhja ? : Italy
Registration date : 2008-04-30

PostSubject: SI T’I "DETYROJMĖ" ZORRĖT TĖ PUNOJNĖ MIRĖ?   Thu May 01, 2008 12:16 pm

Shkencėtarėt dhe mjekėt pohojnė njėzėri se 90% e sėmundjeve janė pasojė e mosfunksionimit tė mirė tė zorrėve dhe helmimit tė vazhdueshėm tė organizmit nga produktet e ndryshme.

Ata thonė se tė gjitha sėmundjet “hyjnė” nė organizmin e njerėzve nga goja, kur pėrdoren ushqime tė papėrshtatshme ose kur merren mė tepėr nga ē’duhet. Nė kėto raste, stomaku dhe zorrėt kthehen nė njė burim dhe rezervuar substancash toksike.

Nė zorrėn e trashė ka raste kur grumbullohen deri nė 10 kilogram “mbetje” qė po tė mos nxirren, mund tė qėndrojnė atje pėr 20 vjet me radhė, duke e
helmuar organizmin e njeriut me plot kuptimin e kėsaj fjale. Sidomos pas moshės 40-vjeēare, ngaqė mbushet me mbeturina ushqimesh, zorra fillon tė fryhet, zgjatet e deformohet, duke penguar edhe organet e tjera qė tė kryejnė mirė detyrat e tyre funksionale. Tė gjitha kėto ēdo njeri mund t’i kuptojė nga sinjalet qė fillojnė tė japin vetė stomaku dhe zorrė.
Back to top Go down
View user profile http://rinia-ks.forumotion.com
 
SI T’I "DETYROJMĖ" ZORRĖT TĖ PUNOJNĖ MIRĖ?
View previous topic View next topic Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» "jaZba" Excellent Quality Mobile Dialer in Saudi Arabia
» Tshaj xo rau cov Hmoob tuaj tshiab rau teb chaws "NEDERLAND"
» "jaZba" Mobile Dialer with “Crystal Clear Quality” For Saudi
» CASA Superhero Run "Caped" Photo Contest *usa only*
» Do people recommend "natural" remedies to you?

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
..:: Rinia ::.. :: Tema Shoqėrore :: Shkenca :: Mjeksia-
Jump to: