..:: Rinia ::..

Vendi Ku Mblidhen Rinia Shqiptare
 
HomePortalCalendarGalleryFAQSearchMemberlistUsergroupsRegisterLog in

Share | 
 

 Peshku, ushqimi qė na bėn tė jetojmė 100 vjeē

Go down 
AuthorMessage
Qendr@King
Administrators
Administrators
avatar

Number of posts : 53
Age : 24
Vendndodhja ? : Italy
Registration date : 2008-04-30

PostSubject: Peshku, ushqimi qė na bėn tė jetojmė 100 vjeē   Thu May 01, 2008 12:19 pm

Nė njė botė high-tech, ku shkenca dhe mjekėsia ecėn me hapa gjigantė, nuk ėshtė e vėshtirė tė jetosh 100 vjeē, madje tė bėsh edhe njė jetė tė shėndetshme, nėse zbaton me pėrpikmėri rregullat e domosdoshme pėr organizmin. Vetėm kėshtu mundėsitė pėr tė jetuar "sa tė duash" janė tė mėdha. Sipas asaj qė shkencėtarėt thonė, ndėr kėto rregulla kryesore pėrfshihen stili i jetesės dhe ushqimet. Nė tė vėrtetė nuk ka studim, sidomos ata qė i "kushtohen" jetės sė shėndetshme dhe jetėgjatėsisė, qė tė mos pėrmendet peshku dhe perimet. Por jo vetėm kaq, peshku ėshtė edhe ushqimi mė i dashur nė recetat e dietologėve, duke e kaluar mishin pa asnjė vėshtirėsi. I pasur me pėrbėrės ushqimorė thelbėsorė ėshtė mjaft i dobishėm pėr organizmin tonė, ndaj kėshillohet tė pėrdoret mė shumė se tri herė nė javė. Ėshtė partneri mė i vjetėr i verės, ilaēi mė i mirė pėr shumė sėmundje dhe ushqimi i padiskutueshėm i darkave fisnike. Ndihmon nė uljen e kolesterolit tė keq nė gjak, parandalon alzhaimerin, demencėn, forcon kockat dhe na bėn mė inteligjentė. Vaji i tij lehtėson qarkullimin e gjakut, pėrdoret nė rastin e pezmatimit tė nyjeve dhe nė disa raste, mund tė pėrdoren pėr trajtimin e ekzemės, migrenės.
Back to top Go down
View user profile http://rinia-ks.forumotion.com
dj lidi
VIP
VIP
avatar

Number of posts : 14
Vendndodhja ? : prizren
Registration date : 2008-05-02

PostSubject: Re: Peshku, ushqimi qė na bėn tė jetojmė 100 vjeē   Fri May 02, 2008 4:45 pm

Shum Interesant a
Back to top Go down
View user profile
 
Peshku, ushqimi qė na bėn tė jetojmė 100 vjeē
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
..:: Rinia ::.. :: Tema Shoqėrore :: Shkenca :: Mjeksia-
Jump to: