..:: Rinia ::..

Vendi Ku Mblidhen Rinia Shqiptare
 
HomePortalCalendarGalleryFAQSearchMemberlistUsergroupsRegisterLog in

Share
 

 Mbrojtja Nga Dielli

Go down 
AuthorMessage
Qendr@King
Administrators
Administrators
Qendr@King

Number of posts : 53
Age : 25
Vendndodhja ? : Italy
Registration date : 2008-04-30

Mbrojtja Nga Dielli Empty
PostSubject: Mbrojtja Nga Dielli   Mbrojtja Nga Dielli EmptyThu May 01, 2008 12:21 pm

Dielli emeton njė spektėr tė gjėrė tė rrezeve.Nė veqnti tė dėmshme janė rrezet ultraviolete,tė cilat mund tė jenė edhe kancerogjene.Natyrisht se ka edhe anė pozitive tė rrezeve tė diellit.Anė pozitive e rrezeve tė diellit nė lėkurė ėshtė se provitamina D,qė ndodhet nė lėkurė,nėn ndikimin e rrezeve tė diellit shėndrrohet nė vitaminė D,e cila ėshtė e patjetėrsueshme pėr rritje dhe mungesa e sė cilės shkakton rahitisin.(sėm.e eshtrave)Megjithkėtė duhet tė jemi tė kujdesshėm gjatė rrezitjes.Posaqėrisht tė rrezikuar nga rrezet e diellit janė femijėt,sepse ata kanė lėkurė mė tė hollė dhe me mė pakė pigmente.Edhe nė ujė jemi tė rrezikuar,ngase ėshtė interesante se rrezet e diellit reflektohen nga sipėrfaqja e ujit,borės,xhamit dhe me kėto e zmadhojnė efektin e vet.
Back to top Go down
View user profile http://rinia-ks.forumotion.com
 
Mbrojtja Nga Dielli
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
..:: Rinia ::.. :: Tema Shoqėrore :: Shkenca :: Mjeksia-
Jump to: