..:: Rinia ::..

Vendi Ku Mblidhen Rinia Shqiptare
 
HomePortalCalendarGalleryFAQSearchMemberlistUsergroupsRegisterLog in

Share
 

 Shkencetaret te shqetėsuar pėr shkrirjen e akullit mbi Arktik

Go down 
AuthorMessage
Qendr@King
Administrators
Administrators
Qendr@King

Number of posts : 53
Age : 25
Vendndodhja ? : Italy
Registration date : 2008-04-30

Shkencetaret te shqetėsuar pėr shkrirjen e akullit mbi Arktik Empty
PostSubject: Shkencetaret te shqetėsuar pėr shkrirjen e akullit mbi Arktik   Shkencetaret te shqetėsuar pėr shkrirjen e akullit mbi Arktik EmptyThu May 01, 2008 12:37 pm

Njė ekip shkencėtarėsh nga Shtetet e Bashkuara dhe Kanadaja ka gjetur fakte tė reja shqetėsuese lidhur me shkrirjen e shpejtė tė akullit nė Arktik.

Faktet e prezantuara nė mbledhjen e unionit Unionit Amerikan pėr Gjeofizikėn nė San Francisco, sugjeruan se sipėrfaqja e akullit qė qėndron e ngrirė gjatė tė gjithė vitit, mund tė zhduket deri nė 2040.

Zvogėlimi i akullit tė Arktikut nė vitet e fundit ėshtė shoqėruar me paralajmėrimet se ai shpejt do tė arrijė njė pikė pa kthim.

Dy informacionet e reja tė prezantuara gjatė takimit i bėjnė shkencėtarėt mė tė sigurt se moementi kulmor pėr akullin e Arktikut ėshtė shumė i qartė nė horizont.

Nė muajin nėntor tė kėtij viti, Arktiku kishte 2 milion kilometra katror akull mė pak se ē'duhet tė kishte mesatarish dhe modeli i ri i asaj qė mund tė ngjasė me oqeanin nė dekadat e ardhshme ėshtė se oqeani mund tė jetė pa akull deri nė vitin 2040.

Disa shkencėtarė besojnė se kjo mund tė ndodhė mė shpejt.

Problemet e Arktikut janė theksuar nga ai qė njihet si mekanizimi kundėrpėrgjegjės.

Kjo do tė thotė se ndėrsa temperatura nė rritje shkrin mė shumė akull, atėherė mė shumė rreze dielli pėrpihen nga sipėrfaqja me ujė, dhe ujrat e ngrohta shkrijnė mė tepėr akull.
Back to top Go down
View user profile http://rinia-ks.forumotion.com
 
Shkencetaret te shqetėsuar pėr shkrirjen e akullit mbi Arktik
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
..:: Rinia ::.. :: Tema Shoqėrore :: Shkenca :: Fizikė dhe Astronomi-
Jump to: