..:: Rinia ::..

Vendi Ku Mblidhen Rinia Shqiptare
 
HomePortalCalendarGalleryFAQSearchMemberlistUsergroupsRegisterLog in

Share
 

 Zbulohet "kloni" i Tokės

Go down 
AuthorMessage
Qendr@King
Administrators
Administrators
Qendr@King

Number of posts : 53
Age : 25
Vendndodhja ? : Italy
Registration date : 2008-04-30

Zbulohet "kloni" i Tokės Empty
PostSubject: Zbulohet "kloni" i Tokės   Zbulohet "kloni" i Tokės EmptyThu May 01, 2008 12:38 pm

Astronomėt kanė gjetur njė toke te mundshme jashtė sistemit tonė diellor, njė botė tjetėr e cila mund te ketė ujė qe rrjedh ne sipėrfaqen e saj.

Orbita e planetit yllit gliese 581, ėshtė 20.5 vjet drite larg konstelacionit Peshorja.

Shkencėtaret e bene ketė zbulim duke pėrdorur Teleskopin Eso3 .6 metra ne Kili. Ata thonė se temperaturat e studiuara ne planet tregojnė pėr ekzistence te ujit qe mund te ekzistoje ne formė likuide dhe kjo rrit shanset qe mund te ketė edhe jetė bimore.

Kemi studiuar qe temperatura kryesore e kėsaj super toke ėshtė mes 0 dhe 40 gradėve celcius dhe uji mund te jetė ne gjendje likuide –shpjegon Stefani Adri e Observatorit te Gjenevės autore drejtuese e fletės se raportit te rezultateve

Pėr me tepėr mendohet se ne ketė planet mund te ketė shkėmbinj si te tokės tonė ose e mbuluar me oqeane. Ksavier Delfons njė anėtari skuadrės se universitetit te Grenobles shtoi se uji i lėngshėm ėshtė kritik pėr jetėn mesa dimė ne. Ai beson se planeti tani mund te kthehet ne shėnjestėr shumė te rėndėsishme pėr misionet e ardhshme hapėsinore qe i kushtohen kėrkimeve pėr jetėn jashtė tokės. Kėto misione do tė vendosin teleskopė ne hapėsire me anė te se cilėve do mund te ndjekin zhvillime te mundshme biologjike. Vėzhguesit do tė pėrpiqen te identifikojnė gjurme te gazrave atmosferike siē ėshtė Metani, gjithashtu dhe pėr tregues te tjerė siē ėshtė klorofili pigmenti i cili ne planetin e tokės tonė luan njė rol te rėndėsishėm pėr fotosintezėn.
Back to top Go down
View user profile http://rinia-ks.forumotion.com
 
Zbulohet "kloni" i Tokės
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» "Name The Teamer Coach" contest
» Commercials for OTC"S.....
» Issue with "waitforpopup" in Selenium Core
» "12 Days Of Comfort" Twitter Contest
» [SOLVED] small "cosmetic" bug

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
..:: Rinia ::.. :: Tema Shoqėrore :: Shkenca :: Fizikė dhe Astronomi-
Jump to: