..:: Rinia ::..

Vendi Ku Mblidhen Rinia Shqiptare
 
HomePortalCalendarGalleryFAQSearchMemberlistUsergroupsRegisterLog in

Share
 

 C'ėshtė interneti ?

Go down 
AuthorMessage
Qendr@King
Administrators
Administrators
Qendr@King

Number of posts : 53
Age : 25
Vendndodhja ? : Italy
Registration date : 2008-04-30

C'ėshtė interneti ? Empty
PostSubject: C'ėshtė interneti ?   C'ėshtė interneti ? EmptyThu May 01, 2008 3:51 pm

Quhet rrjeta internacionale me pėrmasa globale qė pėr protokol ka TCP/IP dhe ku ka shumė informata tė tipit Video, Audio, Text.
Emėrimi nė Internet
Domain Name (example.microsoft.com)
- Top-level domain (com)
- Second-level domain (microsoft.com)
- Subdomain (example.microsoft.com)
Teknologjitė qė pėrdoren nė anėn e klientit
- Newsreaders (lexues i gazetave p.sh. Outlook Express)
- Web Browsers (MS Internet Explorer, Audora, Netscape, Opera)

Internet Protocols:
- HTTP – Heaper Text Transfer Protocol: pėrdoret pėr kėmbimet e pėrmbajtjeve textuale nė Internet.
- HTTPS – Heaper Text Transfer Protocol Secure: pėrdoret pėr komunikim me vendet ku kėrkohet siguri mė e madhe p.sh. tė Bankat, Tele Banking. - FTP – File Transfer Protocol: pėrdoret pėr kėmbimin e fajllave.
- SMTP – Simple Mail Transfer Protocol: pėrdoret pėr bartjen e Postes elektronike (e-mail).
- NNTP – Network News Transfer Protocol: pėrdoret pėr kėmbimin e pėrmbajtjeve tė gazetave.
- HTML – Heaper Text Markup Language: pėrdoret pėr programimin e Web pėrmabajtjeve.
- DHTML – Dynamic Heaper Text Markup Language: i shton mundėsi HTML-s duke ja mundėsuar atij tė komunikoj me Database-n.
- XML – Extended Markup Language: pėrdoret pėr programime tė avancuara qė kanė tė bėjnė me Web aplikacione.
URL – Uniform Resource Locator
URL (http://example.microsoft.com/tutorial/default.html)
- Protocol used (http://)
- DNS address (example.microsoft.com)
- Path on the server (/tutorial/default.html)
Lidhja nė Internet
- NAT – Network Address Translators:
Ėshtė njė server qė mundėson shėndrrimin e IP-ve private nė IP reale (kjo zvogėlon koston e IP-ve reale).
- Proxy – Cash Service:
Ėshtė njė server e cila ka sė paku dy kartela tė internetit, me njėrėn kartelė e prek Internetin, ndėrsa me kartelėn tjetėr e prek Intranetin.
Proxy pėrdoret pėr kontrollimin e trafikut prej brenda kah jashtė.
- Firewalls:
Do tė thotė muri i zjarrtė. Edhe ky ėshtė njė server, mė sė paku ka dy kartela tė rrjetit. Me njėrėn e prek Internetin e me tjetrėn Intranetin dhe pėrdoren pėr kontrollimin e trafikut prej jashtė kah brenda (kundėr hakerave).
- ISA Server – Internet Security Accelerator:
Shėrben pėr menagjimin e trafikut prej brenda – jashtė dhe anasjelltas.
- Web Server:
Pėrdoret pėr Hostimin e Web site-ave.
Web Serveri i teknologjisė sė Microsoftit quhet IIS – Internet Information Server
Veqoritė e Web Serverit
Web Serveri i cili pėrdoret nė platformė me teknologji tė Microsoftit quhet IIS – Internet Information Services.
Momentalisht verzioni i fundit ėshtė 6.0. Web Serveri qė tė publikoj Web pėrmbajtje duhet tė ketė IP reale (vetėm pėr Internet, ndėrsa pėr Intranet ska nevojė).
- Indexing Service:
Pėrmes kėsaj mundėsohet hostimi i shumė Web faqeve dhe gjetja e tyre nė mėnyrė tė shpejtė.
- SSL – Secure Socket Layer:
Me kėtė mundėsohet qė prej klientit deri nė Server tė realizohet njė sesion i sigurtė. P.sh. kur ka nevojė pėr E-Biznis (Biznis elektronik).
- Windows Media Services:
Pėrdoret pėr hostimin dhe emitimin e shėnimeve nė formė tė videopėrmbajtjeve.
- Additional Developer Support (pėrkrahja shtesė pėr programer):
• Asp – Active Server Pages: Ėshtė njė gjuhė programore pėr Web faqe interaktive, kėtė gjuhė e njeh Web Serveri IIS.
• VBScript and JavaScript support (pėrkrahje pėr visual Basic dhe Java).
• Remote administration (mundėson menagjimin e abloadit dhe permisioneve (lejesė-ndalesė) nga distanca-largėsia).
_________________
Back to top Go down
View user profile http://rinia-ks.forumotion.com
 
C'ėshtė interneti ?
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
..:: Rinia ::.. :: Tema Shoqėrore :: Shkenca :: Interneti Dhe Shqiptaria-
Jump to: